برگزاري ميزگرد تخصصي ” سيستم هاي اتوماسيون در صنعت برق”

banner

هم زمان با برگزاري پنجمين كنفرانس بين المللي كنترل، ابزار دقيق و اتوماسيون در دانشگاه شيراز، ميزگرد تخصصي “سيستم هاي اتوماسيون در صنعت برق” در مجتمع فرهنگي رفاهي دانشگاه شيراز برگزار شد.
اين ميزگرد با حضور دكتر سيد علي اكبر صفوي، استاد دانشكده ي مهندسي برق و كامپيوتر دانشگاه شيراز و رئيس كنفرانس؛ خانم دكتر مريم دهقاني، استاد دانشكده ي مهندسي برق و كامپيوتر دانشگاه شيراز و دبير كميته ي ارتباط با صنعت، نمايشگاه و كارگاه هاي آموزشي؛ مهندس مرتضي محسني هماگرانی، رئيس انجمن مهندسان كنترل و ابزار دقيق ايران؛ پروفسور مايس فرخادوف (Mais Farkhadov) و پروفسور آلكسي پولتيكين (Alexey Poletikin) از آكادمي كنترل روسيه؛ دكتر حسين زاده، استاد دانشگاه عمان و مهندس راست روشن، مدير امور ديسپاچينگ و فوريت هاي برق شيراز ترتيب يافت.
در ميزگرد سيستم هاي اتوماسيون در صنعت برق، اساتيد، دانشجويان، پژوهشگران و كارشناسان صنعت برق، در خصوص وضعيت فعلي اتوماسيون در اين صنعت و فرصت ها و چالش هاي فرارو به بحث و تبادل نظر پرداختند.
دكتر صفوي در اين نشست اظهار داشت: گاهي اوقات مشاهده مي شود كه تجهيزات خوبي مرتبط با اتوماسيون توسط صنايع داخلي خريداري مي شود؛ امّا الگوريتم ها و روش هاي بكارگيري نامناسب استفاده مي گردد.
وي افزود: اين براي نخستين بار نيست كه كشوري بخواهد به سمت اتوماسيون صنعت برق پيش برود و كشورهاي توسعه يافته از اين روش ها استفاده كرده اند؛ لذا ضروري است كه از تجربيات موفق ساير كشورها در اين زمينه استفاده كنيم.
استاد دانشكده ي مهندسي برق و كامپيوتر دانشگاه شيراز تصريح كرد: در شرايط موجود با بهره وري بهتر از سيستم موجود، مي توانيم ظرفيت را افزايش دهيم و بهبود بخشيم و در اين مسير مي توانيم از توان داخلي بهره ببريم.
وي با تأكيد بر ضرورت حركت جدي به سمت اتوماسيون صنعت برق، خاطرنشان كرد: بايد افق پيش رو را به درستي ترسيم كنيم؛ با مطالعه برنامه ريزي نماييم؛ به اين موضوع كامل و جامع نگاه كنيم و گام به گام برنامه را اجرا نماييم.
خانم دكتر دهقاني هم در اين نشست علمي بيان كرد: اگر جمع آوري اطلاعات (تله متري) و ارسال فرامين كنترلي به تجهيزات و تأسيسات (تله كنترلي) ، به صورت هوشمند اجرا شود ، اتوماسيون تحقق يافته و نكته مهم آن است كه قدرت تصميم گيري هوشمند در مركز كنترل ايجاد شود.
استاد دانشكده ي مهندسي برق و كامپيوتر دانشگاه شيراز گفت: علاوه بر مانيتورينگ و كنترل از راه دور، تصميم گيري محلي و منطقه اي براي كنترل تجهيزات بدون نياز به حضور فرد ، در اتوماسيون انجام مي گيرد.
وي، كاهش زمان قطع برق مشتركين؛ امكان تسلط نرم افزاري و سخت افزاري بر فرآيند توليد، انتقال و توزيع ؛ كاهش تلفات منابع؛ امكان مديريت انرژي؛ كاهش هزينه هاي نيروي انساني و كاهش استهلاك سرمايه و تجهيزات را از مزاياي استفاده از اتوماسيون در صنعت برق برشمرد.
دكتر حسين زاده، استاد ايراني دانشگاه كشورعمان هم با بيان اينكه نبايد خودمان را دست كم بگيريم، اظهار داشت: در دهه هاي گذشته، اقدامات مؤثر و مناسبي در زمينه ي صنعت برق انجام گرفته و بايد اين فعاليت ها گسترش و توسعه يابد.
وي افزود: ضروري است كه براي حركت در مسير اتوماسيون، نقشه ي راه ترسيم شود، وضعيت كنوني تحليل گردد، وضعيت مطلوب مشخص شود و از تجربيات موفق ساير كشورها استفاده ي مناسب گردد و براي كشورمان بومي سازي انجام گيرد.
مهندس راست روشن، مدير امور ديسپاچينگ و فوريت هاي برق شيراز نيز اظهار داشت: از سال 1388 و با توجه به حجم انشعابات، مشتركين حساس و ترافيك سطح شهر شيراز، اين نياز احساس شد كه در راستاي اتوماسيون اقداماتي انجام شود.
وي افزود: هم اكنون 160 نقطه (كليد حفاظتي) از مناطق سطح شهر شيراز ، از راه دور كنترل و مانيتورينگ مي شوند و بر اساس نقشه ي جامع به دنبال آن هستيم كه تعداد اين نقاط به 600 نقطه برسد.
مهندس محسني، رئيس انجمن مهندسان كنترل و ابزار دقيق ايران هم در ميزگرد تخصصي سيستم هاي اتوماسيون در صنعت برق بيان داشت: بايد به توليدات و تجهيزات بومي بيش از پيش توجه شود؛ زيرا قطعات بومي خيلي وقت ها بهتر از قطعات خارجي جواب داده و عملكرد بهتري داشته اند.
وي ، با اشاره به تجربه ي 25 ساله در صنايع فرآيندي تصريح كرد: در صنايعي مانند پتروشيمي و راكتورها، قطع برق هزينه هاي فراواني را ايجاد مي كند و موجب آسيب هاي زيادي مي گردد؛ لذا ضروري است كه در اين صنايع از اتوماسيون استفاده شود.
پروفسور مايس فرخادوف ديگر سخنران اين نشست علمي در دانشگاه شيراز بود.
استاد آكادمي علوم كنترل روسيه بيان داشت: شبكه ي برق هوشمند از زير مجموعه هاي يك شهر هوشمند است و بايد به اين موضوع به صورت يك مجموعه نگريست.
وي افزود: وضعيت اجتماعي شهر؛ سيستم حمل و نقل؛ بكارگيري نيروي متخصص؛ مباحث مالي و اقتصادي و بحث امنيت شبكه ي برق، از جمله مسائلي هستند كه در اتوماسيون صنعت برق بايد به آن ها توجه شود.
اين استاد روسي خاطرنشان كرد: عدم دخالت فردي در سيستم اتوماسيون يك مزيت به شمار مي رود؛ امّا اين سيستم ها معايبي هم ممكن است داشته باشند و به عنوان نمونه نبايد از مسئله امنيت در اتوماسيون غافل شد.
در ادامه ي اين نشست علمي، اساتيد، دانشجويان و كارشناسان صنعت برق ، ديدگاه هاي خود را در خصوص چالش ها و فرصت هاي فراروي اتوماسيون در صنعت برق بيان كردند.


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری